PHP 5.5 Zones – muuda veeb kuni 3x kiiremaks

Zone virtuaalserveri- ja privaatserveriteenuse kasutajatel on tekkinud võimalus kasutada või katsetada PHP 5.5 versiooni. Tegu on märkimisväärse uuendusega ja soovitame kõigil võimalusel kontrollida oma rakenduste ühilduvust PHP 5.5’ga. Kui probleeme pole, siis soovitame jäädagi uut versiooni kasutama.

Põhjuseks asjaolu, et seni Zend Optimizer+ nime all eksisteerinud opcode cache on nüüd saanud PHP distributsiooni osaks OPcache nimelise laiendusena. OPcache kasutuselevõtt tähendab aga väga-väga suurt hüpet PHP rakenduste kiiruses. Seni on paljud kasutanud APC-d (Alternative PHP Cache) selleks, et PHP-d kiirendada, viimase arendajate sõnul on aga OPcache kuni 20% APC-st kiirem.

Zone jõudlustestid näitavad PHP 5.5 kasutamisel koos OPcachega väga märkimisväärset kiiruse kasvu, võrreldes varasemate versioonidega.

Allolevas tabelis on tulemused testist, mille raames loendasime WordPressi lehe laadimiste arvu sekundis erinevate PHP versioonide kasutamisel.

opcache_rules

Nagu näha, siis OPcache aktiveerimine kombinatsioonis PHP 5.5-ga muutis lehe genereerimised 3 korda kiiremaks.

Zone lülitab edaspidi PHP 5.5 kasutajatel OPcache mooduli vaikimisi sisse. Soovi korral on võimalik ka moodul haldusliidese kaudu deaktiveerida. Seda saab teha “PHP laiendused” punkti alt.

Lisaks OPcachele on PHP 5.5 versiooni lisandunud muidki olulisi funktsionaalsuseid:

  • näiteks generaatorite kontseptsioon (http://php.net/manual/en/language.generators.overview.php) ja finally võtmesõna (http://php.net/manual/en/language.exceptions.php);
  • turvaliste salasõnaräside lihtsamaks haldamiseks on nüüd saadaval eraldi API (https://wiki.php.net/rfc/password_hash);
  • GD teek sai juurde uusi funktsioone, näiteks pildi lõikamiseks ja keeramiseks, samuti lisandus sellesse tugi Google poolt arendatava WebP pildiformaadi lugemiseks ja kirjutamiseks;
  • cURL moodul on uuenenud ja saanud toe FTP, SMTP, RTSP, SSL direktiividele, küpsiste seadmisele jms.
  • jne.

Eks paratamatult käib progressiga kaasa ka mõnede võimaluste kõige kaduva teed minek. Oluline on edaspidi teada, et mysql laienduse kasutus on nüüd taunimisväärseks kuulutatud ja selle asemel tuleks kasutada kas mysqli või PHP Data Objects (PDO) laiendust.

Zone virtuaalserveris on võimalik igale alamdomeenile määrata eraldi PHP rezhiim. PHP versiooni muutmiseks tuleb siseneda virtuaalserveri haldusliidesesse ja valida:

  • Peadomeeni puhul VEEBISERVER->Seaded->muuda
  • Alamdomeeni puhul VEEBISERVER->Alamdomeenid->muuda

php55

Autor: Ardi Jürgens

Infotehnoloogia entusiast. Zone Media OÜ juhatuse liige.