Eesti domeenid Hiinas – ja pole üldse hirmus

hiina-keel

您好,

Postimees.ee kirjutab Eesti riigitunnusega domeenide massilisest omandamisest välismaiste registreerijate poolt, nimelt on Hiina investorid detsembris Eesti tippdomeeni registreerinud üle 14 000 uue domeeninime (http://tehnika.postimees.ee/3450245/hiinlased-ostavad-massiliselt-eesti-rahvusdomeene-kokku).

Maailma mastaabis ei ole see ühe registri jaoks suur number, kuid väikese Eesti jaoks moodustab see kõikide domeenide kogumahust märkimisväärsed 14%-15%, mis on pannud ka asjatundjad kulme kergitama.

Põhjust miks Eestit värskete domeenide laviin on tabanud, ei pea kaugelt otsima. Mõned nädalad tagasi jõustusid Eestis värskendatud domeenireeglid, mis muuhulgas kaotasid seni kehtinud reeglid, et igal domeenil peab olema Eesti kodakonduse või elamisloaga halduskontakt. Täpsemalt kirjutasime muutunud reeglitest käesoleva aasta mais https://blog.zone.ee/2015/05/05/domeenireeglid-2015/.

Postimehe uudise järellainetuses on mitmetes kommentaarides kõlanud kibestunud noote – viidatakse Eesti tippdomeeni haldava sihtasutuse Eesti Interneti SA (EIS) ahnusele või täielikule kompetentsi puudumisele.

Tahaksin siinkohal veidi EIS-i kaitseks välja astuda. Päris “lambist” Eesti Interneti SA domeenireegleid ei muuda – sellele eelneb ettevalmistustööde ja kooskõlastuste ring, mis on viimastel aastatel olnud avatud ka laiemale publikule.

Ühtlasi on ju tippdomeeni rahvusvaheline avamine kooskõlas Eesti valitsuse poolt aetava digitaalse avatuse poliitikaga, mille lipulaevaks on saanud e-residentsus. Juhuse tahtel jäi Postimehel tänasesse päeva ka selleteemaline uudis http://tehnika.postimees.ee/3450751/e-residendid-saavad-edaspidi-pangakontot-avada-ka-valismaalt. Paralleele pole keeruline tõmmata.

Mida muutunud olukorras teha? Tuleb adapteeruda, näiteks:

  • ettevõtjatel tuleb senisest oluliselt rohkem pöörata tähelepanu kaitslikule domeenide registreerimisele;
  • serveriomanikud ei tohi enam usaldada Eesti tippdomeeni kui suhteliselt lihtsat geograafilise asukoha kindlaks tegemise viisi – näiteks ligipääsunimekirjades .ee lõpu kasutamine peaks kindlasti jääma eilsesse päeva;
  • kindlasti ei tohiks lasta oma domeenil enam julgelt aeguda, selle tagasisaamine võib nõuda hoopis põnevamaid keeleoskuseid, kui seni on vaja läinud.

Jaanuarist langeb .EE domeeni registreerimise hind 2€ võrra, arvata on et kokkuhoidlikumad Hiina spekulandid võivad oodata hinna langemist ja siis tabab meie tippdomeeni uus registreerimiste laine. Tasub valvel olla!

P.S. Enne kui keegi kommenterib, et Hiina rahas supleval Zone-l on ju hea rääkida küll, tunnistan ausalt, meil ei ole selles jooksus hobust võistluses. Hiina registreerijaid teenindavad teised, spekulantide suhtes sõbralikumad, registripidajad 🙂

Author: Ardi Jürgens

Infotehnoloogia entusiast. Zone Media OÜ juhatuse liige.