11. novembri öösel kolib Zone servereid

alert

11. novembri ööl vastu 12. novembrit kolib Zone osa oma servereid ühest andmekeskusest teise. Seetõttu on klientidel 30-60 minuti jooksul ligipääs oma Virtuaalserveri(te)le häiritud.

Zone taristu laotub üle paljude andmekeskuste: nendest viis asub Tallinnas ja üks Amsterdamis. Virtuaalserverite kolimine on seotud Tallinnas asuvate andmekeskuste rollijaotuse muutumisega ja selle eesmärgiks on üldise veakindluse parandamine.

Mõned kliendid mäletavad, et 2015. aasta mais oli mitmel tuhandel Zone kliendil Virtuaalserveri töö häiritud ja ca tuhande kliendi jaoks oli teenuse kasutamine võimatu lausa mitme tunni jooksul. Kuna kevadise katkestuse põhjused olid andmekeskuse ülalpidaja poolsed (jahutusseadmete rikkele jäeti õigeaegselt reageerimata), hindasime koheselt kriitiliselt oma partnerite võimekusi ja tahet ning otsustasime serverid keskuste vahel ümber jaotada.

Missioonikriitiliste seadmete kolimine on alati suur väljakutse. Zone muudab unikaalseks see, et oleme selle vajadusega aegsasti arvestanud ja tarvitusele võtnud järgmised meetmed:

  • andmekeskuseid valides oleme jälginud, et me ei satuks sõltuvusse ühest operaatorist;
  • kinnisvarast, elektrist ja jahutusest “ülespoole” jääv Zone taristu ei sõltu andmekeskuse operaatorist;
  • suuremad andmekeskused ja juhtimiskeskus (NOC) on omavahel ühendatud Zone enda privaatse võrguga.

See tähendab, et andmekeskuste stabiilsus- ja usaldusväärsusnäitajate muutudes saame ajutiselt või lõplikult rõhuasetusi oma taristus kiirelt ümber mängida.

Suures pildis on Zone seadmemajutuspindade jaotus täna järgmine:

  • kaks võrdset serveriteenuste osutamise pinda Tallinnas;
  • üks off-site varukoopiate säilitamise pind Tallinnas;
  • üks võrgusõlm (PoP) Tallinnas;
  • üks pind andmekeskuses, kus asuvad mõned erilahenduse osutamiseks vajalikud kliendiseadmed ja üks meie kolmest DNS serverist;
  • üks serveriteenuste osutamise pind Amsterdamis.

Eesootava kolimise käigus muutub võrgusõlm serveriteenuste osutamise pinnaks. Sellega kasvab väljaehitatud pinna hulk oluliselt, natukene jääb ka välja ehitamata kujul reservi, mis loob uusi võimalusi tulevikuks.

Zone seadmemajutuspinna laiendamine

Autor: Ardi Jürgens

Infotehnoloogia entusiast. Zone Media OÜ juhatuse liige.